Aktivitet Förebygger – för god hälsa och en meningsfull fritid
Älmhults kommun startar nu arbetet med Aktivitet Förebygger (AF) – ett långsiktigt samarbete mellan kommun, föreningsliv och näringsliv för att stärka barns fysiska och psykiska hälsa.
Genom organiserade aktiviteter på skoltid, kostnadsfria AFter school‑aktiviteter och riktade insatser vill vi skapa en mer jämlik och meningsfull fritid för barn i årskurs 4–6.
Tre typer av aktiviteter och insatser
Initiativet består i grunden av tre samverkande delar för att göra fritidsaktiviteter tillgängliga för fler barn och unga:
- Obligatoriska aktiviteter på skoltid. Föreningar erbjuder aktiviteter under skoltid så att alla barn får chansen att prova på olika fritidsaktiviteter. Detta ger en bredare inblick i föreningslivet och kan inspirera barn att fortsätta med en aktivitet även på fritiden. Detta innebär en extra planerad timme med idrott och hälsa per vecka som då genomförs i föreningens regi.
- After School – gratis aktiviteter efter skolan. Efter skoldagen erbjuds kostnadsfria fritidsaktiviteter där barn kan delta i olika idrotts- och kulturaktiviteter. Syftet är att sänka trösklarna till en aktiv fritid och skapa trygga mötesplatser där alla barn känner sig välkomna.
- Riktade insatser för ökad tillgänglighet. Ingen ska behöva avstå från en aktivitet på grund av ekonomiska eller sociala hinder. Med stöd från näringslivet kan vi hjälpa barn med exempelvis medlemsavgifter, utrustning eller lägerkostnader. Vi arbetar också aktivt för att föreningslivet ska bli mer tillgängligt för barn som annars inte har möjlighet att delta i meningsfulla fritidsaktiviteter.
Tillsammans stärker vi barnens hälsa
Aktivitet Förebygger skapar fler möjligheter för barn och unga att delta i en aktiv fritid, vilket kan leda till:
- Bättre fysisk och psykisk hälsa – regelbunden aktivitet minskar stress och stärker välmående.
- Ökad gemenskap och inkludering – att delta i aktiviteter skapar vänskap och trygghet.
- Starkare självkänsla och framtidstro – att hitta en meningsfull sysselsättning gör skillnad.
- Förbättrade skolresultat – forskning visar att fysisk aktivitet gynnar inlärning och koncentration.
Vill din förening vara med?
För att lyckas behöver vi er – föreningarna som varje dag skapar gemenskap, rörelseglädje och trygga miljöer för barn och unga!
Vi söker nu er som vill vara med och möjliggöra en jämlik och meningsfull fritid för barn genom att exempelvis:
- hålla organiserade aktiviteter på skoltid
- erbjuda AFter school‑aktiviteter efter skolan
- ta emot barn som behöver extra stöd för att komma in i föreningslivet
- eller bidra ekonomiskt.
Vill ni vara med så fyll i vår intresseanmälan (det tar 1-2 minuter).
Här kommer du till intresseanmälan för Aktivitet Förebygger Länk till annan webbplats.
Vi återkommer sedan med mer information och bjuder in till ett gemensamt informationsmöte. Tack för att ni är en viktig del av Älmhults förenings- och näringsliv och för att ni vill vara med och skapa bättre förutsättningar för våra barn och unga!
Inspirationsmaterial
Ta gärna del av inspirationsmaterial från andra som deltar i Aktivitet Förebygger.