Artikeln publicerades 11 september 2026 Näringsliv och arbete
Ny grupp tar sina första steg i Home of the Home Labs inkubator

En ny grupp deltagare har nu startat i Home of the Home Labs inkubator. Under två uppstartsdagar lär de känna varandra, utforskar sina idéer och tar de första stegen på sin entreprenörsresa.
I årets program ligger fokus på den tidiga fasen av entreprenörskap. Deltagarna får stöd att identifiera och förstå ett problem innan de börjar utveckla lösningar och prototyper.
Många idéer och olika bakgrunder
Deltagarna i årets inkubator kommer med olika erfarenheter, perspektiv och drivkrafter. Några utvecklar idéer kring produkter, andra kring tjänster. Flera vill lösa vardagliga utmaningar, medan andra fokuserar på frågor som hållbarhet, hälsa eller gemenskap.
Den stora variationen gör att deltagarna kan inspireras av varandras perspektiv och få nya infallsvinklar på sina egna idéer. Men innan deltagarna börjar jobba tillsammans så behöver de lära känna varandra.
Att starta något nytt kan vara både spännande och utmanande. Därför är det viktigt att skapa en trygg grupp från början. Relationerna var en av de saker som den förra gruppen uppskattade allra mest och en stark gruppdynamik är en viktig del av programmet, säger Tanja Olsson Öhrn, verksamhetsledare för Home of the Home Lab.

Inspiration från Älmhults entreprenörsanda
Som en del av introduktionen har deltagarna besökt IKEA Museum och utställningen ”Vem formar vår framtid?”. Där får de ta del av berättelser om människor, idéer och modet att tänka nytt.
Gruppen får också möta lokala entreprenörer. Hampus Rebjö från Roliga Timmen och Peter Malm från Möckelsnäs Herrgård delar idag med sig av sina erfarenheter av att gå från idé till verklighet och vilka utmaningar och möjligheter som finns längs vägen.
Besöken och mötena ger deltagarna en inblick i den entreprenörsanda som präglat Älmhult under lång tid och visar att innovation ofta börjar med nyfikenhet och viljan att prova något nytt.
Är du också nyfiken på entreprenörskap?
Har du funderat på att starta eget någon gång, men känner att en inkubator inte är rätt för dig? Kolla in "Entreprenörsklivet". Där kan du utforska vad entreprenörskap skulle kunna innebära för just dig under sex träffar i höst.
Om Home of the Home Lab
Home of the Home Lab är en företagsinkubator för personer i ett tidigt skede av sin entreprenörsresa, som vill skapa produkter och tjänster för livet i och kring människors hem. Med stöd från mentorer, experter och en kreativ gemenskap får deltagarna under sex månader utveckla sina idéer.
Syftet med Home of the Home Lab är att stärka Älmhult som mötesplats för entreprenörer och företag. Inkubatorn drivs i samarbete mellan Älmhults kommun och IKEA Älmhult AB.
Läs mer på Home of the Home Labs hemsida
Följ också gärna Home of the Home Lab i sociala medier för att få uppdateringar och lära känna deltagarna!