Sommarvikariat på särskilt boende

Som sommarvikarie arbetar du tillsammans med ordinarie personal på särskilt boende, där du aldrig jobbar ensam. Dagen är uppdelad i dag-, kväll- och nattskift, med natten som egen personalgrupp. Varmt välkommen till ett meningsfullt och omväxlande arbete!
Dagen börjar med att hjälpa de boende med morgonrutiner som att klä sig, bädda sängen och servera frukost. Under dagen stöttar du med sysslor som städning, tvätt, toalettbesök och aktiviteter som promenader eller bingo. Lunch och middag serveras, där du ofta hjälper de boende före och efter måltiderna utifrån deras behov.
Eftermiddagskaffe och kvällsfika bidrar till en trivsam atmosfär.
Kvällen avslutas med att du hjälper de boende att förbereda sig för natten, med omvårdnad anpassad efter deras behov.
Varmt välkommen till ett meningsfullt och omväxlande arbete!
Vad erbjuder vi dig under en sommar på särskilt boende?
- En anställning där det finns goda chanser att fortsätta på timmar året runt, många skratt och nya bekantskaper.
- Du får en möjlighet att utvecklas som person genom att hjälpa andra, men du lär dig även om andra människor och det sociala samspelet.
- Du kommer få höra historier om svunna tider och du kommer få njuta av sällskap både inom- och utomhus.
Vad vi söker till våra särskilda boenden i sommar
För att trivas och göra ett bra jobb är det viktigt att du är intresserad av att förstå och hjälpa andra människor. Det är bra om du är ordningsam och tycker om att lära dig nya saker. Vi arbetar i team, så det är viktigt med en god samarbetsförmåga.
Meriterande
- Undersköterskeutbildning
- B-körkort
- Om du läser vård- och omsorgsprogrammet
- Tidigare erfarenheter från vårdyrke
Här berättar några av våra vikarier hur det är att jobba hos oss!
”Trivdes jättebra både med personal och med bonde.”
”Jag fick en trygg och bra introduktion med uppföljning.”
”Det roligaste med jobbat var gemenskapen och att man kunde fråga vad som helst.”
”Arbetet var helt nytt för mig och det var lärorikt att se hur äldre har det och hur jag kunde hjälpa dem.”
”Roligt med variation och att man fick jobba på flera avdelningar om man ville.”
