- Startsida
- Haganässkolan
- Personal
Personal
Här finner du information om hur du hittar till Haganässkolan samt kontaktuppgifter till rektorer, elevhälsa, studievägledare och programansvariga.
På Haganässkolan arbetar ett sextiotal lärare på gymnasiet, gymnasiesärskolan och vuxenutbildningen som undervisar och utvecklar våra gymnasieelever och vuxenstuderande i olika ämnen och kurser.
Skolledningen består av fem rektorer, med kontor på kansliet. På kansliet arbetar också ekonomihandläggare, administrativa handläggare och planerare/schemaläggare.
På skolan finns ett elevhälsoteam med studie- och yrkesvägledare, kurator, specialpedagoger och skolsköterska. Vid besök på biblioteket möts man av våra kunniga bibliotekarier. Våra vaktmästare ser till att allt fungerar i byggnaden och våra lokalvårdare ser till att det alltid är rent och snyggt. Scrolla nedåt eller klicka på länkarna nedan för mer information.
Rektorer
Samuel Svensson, verksamhetschef
Elisabeth Roos Jonsson, rektor för EK, HA, NA, VO, IB och TE
Safia Zairi Johansson, rektor för BA, BF, EE, Resurscentrum, SA och IM
Johan Månsson, rektor Vuxenutbildningen
Karin Ringblom, koordinator för IB
Annika Bardh, rektor för Gymnasiesärskola/Särvux
Elevhälsan
Lena Pamic, skolsköterska
Suzanne Lavin, skolsköterska
Emma Pettersson, specialpedagog
Lien NguyenTran, specialpedagog
Lisa Högstedt, kurator
Lena Jönsson, kurator
Övrig information
Kansliet
Leif Karlsson, ekonomihandläggare
Andreas Andersson, säkerhetssamordnare
Anna Strandqvist Rytkönen, administratör
Christina Johannesson, skoladministratör/handläggare
Studie- och yrkesvägledare
Hitta kontaktuppgifter och läs mer om studie- och yrkesvägledning
Bibliotekspersonal
Kontakta Servicecenter
Vi svarar på frågor om kommunens service och verksamhet, ring eller skicka e-post till servicecenter.