Visa evenemang

Carolina Wallin Perez

Bildbeskrivning saknas
Datum
torsdag 15 maj, 19.30–21.45
Plats
Folkets Hus
Adress
Skolgatan 18, 343 31 Älmhult

Carolina Wallin Pérez bjuder på en riktig nostalgi­tripp, där hon tar tillbaka soundet så som det lät vid skivsläppet 2009. Inget vändande. Inget vridande. Det här blir precis som publiken vill ha det – bara mer och ännu bättre.

Säkra din live­upplevelse av hyllnings­plattan »Pärlor och svin«.

"Om man gillar det vi gjorde då så kommer man att uppskatta den här turnén. Det blir bara mer och bättre. Flera av original­medlemmarna återvänder, vilket känns extra kul." säger Carolina själv om turnén.
  

Nu vill Carolina Wallin Pérez göra en nostalgi­turné, med låtarna så som de gjordes från början. Alltså som när de spelade för femton år sedan – en riktig hyllning till Sveriges största rockband och deras odödliga musik­skatt. Kent kommer alltid att hålla.

"För mig är det texterna som är kärnan i deras musik och det känns som att de lyckats etsa sig fast i mångas inre. Nästa år är det femton år sedan plattan släpptes, så det är klart att vi måste göra något."

Datum och tid