Visa evenemang

Kom och delta i vårt fackeltåg - en vecka fri från våld?

Demokrati
Barn och familj
Ung i Älmhult
Bildbeskrivning saknas
Plats
Älmhults bibliotek
Arrangör
Älmhults kommun Socialförvaltningen

Tisdag den 21 november ordnar vi ett fackeltåg som är en manifestation mot våld och framförallt våld mot kvinnor. Fackeltåget är en del av kampanjen - En vecka fri från våld.

Vill du vara med och delta?

Kom till biblioteket i Älmhult den 21 november klockan 17.00. Vi tänder facklorna och efter det tågar vi mot Stortorget där det blir tal och underhållning.

Förebyggande arbete

En vecka fri från våld är en kampanj och ett nationellt initiativ som anordnas för att belysa det förbyggande arbetet som görs för att motverka mäns våld mot kvinnor. Den 25 november är det FN:s internationella dag för avskaffandet av våld mot kvinnor. En vecka fri från våld leds av riksorganisationerna Unizon och MäN med stöd av Jämställdhetsmyndigheten, Länsstyrelserna och Sveriges kommuner och regioner (SKR).

Datum och tid

  • tisdag 21 nov 2023, 17.00–18.00