Hoppa direkt till innehållet

Press

Här finns information för dig som är journalist. Hittar du inte det du söker eller behöver du komma i kontakt med någon hos oss? Kontakta gärna vårt servicecenter så hjälper vi dig med dina frågor och med att hitta rätt person.

De senast publicerade nyheterna återfinns på startsidan till kommunens webbplats.

Presskontakter

Servicecenter
Telefon: 0476-550 00
E-post: info@almhult.se

Pressansvarig

Magnus Källström, kommunikationschef
Telefon: 0476-553 28
E-post: magnus.kallstrom@almhult.se

Förvaltningschefer

Kommunledningsförvaltningen

Susann Pettersson, Kommunchef
Telefon: 0476-550 70
E-post: susann.pettersson@almhult.se

Miljö- och byggfövaltningen

Ingegerd Andersson, miljö- och byggnadschef
Telefon: 0476-551 77
E-post: ingegerd.andersson@almhult.se

Socialförvaltningen

Jenny Smedberg, socialchef
Telefon: 0476-552 62
E-post: jenny.smedberg@almhult.se

Tekniska förvaltningen

Anders Nyberg, teknisk chef
Telefon: 0476-552 62
E-post: anders.nyberg@almhult.se

Utbildningsförvaltningen

Roger Johansson, utbildningschef
Telefon: 0476-552 62
E-post: roger.johansson@almhult.se

Kommunalråd

Elizabeth Peltola, 100 procent
Telefon: 0476-553 83
E-post: elizabeth.peltola@almhult.se

Eva Ballovarre, 75 procent
Telefon: 0476-551 76​
E-post: eva-marie.ballovarre@almhult.se

Sonja Emilsson, 50 procent
Telefon: 0476-552 88
E-post: sonja.emilsson@almhult.se