Artikeln publicerades 20 oktober 2025

Ungdomar formar framtidens Älmhult

Två kvinnor håller föreläsning

Caroline Bodin och Alice Sandström från Youth 2030 guidade deltagarna under dagen.

Ungdomar, kommunrepresentanter, IKEA, föreningar och entreprenörer samlades nyligen på Aktivitetshuset i Älmhult för ett Hackathon – ett kreativt arrangemang där deltagarna tillsammans löser problem och utvecklar idéer. Tillsammans med Youth 2030, en ideell rörelse som arbetar för ungas inflytande, tog elever från årskurs 8 fram konkreta förslag för hur Älmhult kan bli ännu bättre och mer attraktiv plats att bo på.

Under fredagen samlades cirka 40 elever i årskurs 8 för att ta fram förslag på hur Älmhult kan utvecklas – från idéer och tankar till konkreta förslag som kan bli verklighet. Hackathon var höjdpunkten på en vecka då Youth 2030 fått träffa samtliga årskurs 8-klasser i Älmhult.

Syftet med arrangemanget var att höra vad ungdomarna tycker om Älmhult, ta reda på vilka utmaningar som finns och vilka lösningar som kan fungera, samt ta fram idéer som kan genomföras. Under dagen fick eleverna arbeta fram konkreta förslag på hur Älmhult kan utvecklas till en plats där ungdomar känner sig trygga, trivs, kan utvecklas och vill stanna kvar eller flytta till.

Det var inspirerande att se så många samlas och hur alla bidrog för att göra skillnad tillsammans, säger Molly Bayley som går i klass 8C.

Ungdomarnas idéer

Under hackathonet kom många bra idéer från ungdomarna. De föreslog bland annat en digital plattform där unga kan rösta på vilka projekt som ska genomföras, fler mötesplatser för gemenskap och ett ungdomens hus med olika aktiviteter för olika intressen. Andra förslag handlade om tryggare skolor, billigare busskort samt fler praktikplatser och jobb för unga.

Det var roligt att få höra olika idéer och vilka lösningar som man kommit på, säger Maja Avara som går i klass 8C.

Vad är nästa steg i processen?

Nästa steg i processen är att samla ihop alla idéer och förslag som kom fram under arrangemanget. Dessa lämnas till Älmhults kommun och IKEA, som ska gå igenom materialet och se vilka idéer som kan utvecklas vidare. Målet är att ta tillvara ungdomarnas tankar och omvandla dem till konkreta insatser och projekt som kan göra Älmhult till en ännu bättre plats.

Om Youth 2030

Youth 2030 är en rörelse som arbetar för att stärka ungas makt och inflytande i Sverige. Verksamheten stöttar kommuner, myndigheter och föreningar i deras arbete med att inkludera unga och deras åsikter. Genom att ordna hackathons och andra möten får ungdomar träffa beslutsfattare och diskutera viktiga frågor.

Hackathon är ett arrangemang där deltagare med olika erfarenheter och kompetenser möts för att tillsammans arbeta fram lösningar på konkreta utmaningar. Resultatet blir idéer och förslag som kan användas för att stödja mer inkluderande och välgrundade beslut.