Artikeln publicerades 22 juli 2026

Ny faunadepå i Haganäsparken gynnar naturen

En traktor med en klo håller på att lägga stockar i en kvadrat i flera våningar.

Här byggs en faunadepå av stockar i Haganäsparken. Faunadepåer är en viktig livsmiljö för många arter.

Har du varit i Haganäsparken på sistone? Nästa gång du promenerar, springer eller spelar discgolf – passa på att titta efter den nya faunadepån.

En faunadepå är en hög med död ved, till exempel stockar och grenar. Den blir ett hem och en matplats för många insekter, svampar och andra smådjur. Även fåglar och igelkottar har nytta av den.

Ta gärna en tur till Haganäsparken och titta på den nya faunadepån. Kanske får du också inspiration till att hjälpa naturen genom att göra en egen faunadepå på din mark. Är du markägare och har du möjlighet, låt gärna några döda träd ligga kvar. Just död ved är en bristvara i naturen och mycket värdefulla för insekter, svampar och andra djur, säger Henni Nilsson, naturförvaltare.

Om faunadepåer

En faunadepå blir snabbt ett hem för många vedlevande insekter, till exempel långhorningar och andra skalbaggar som lägger sina ägg i den döda veden. När larverna kläcks blir veden också en matplats för fåglar som hackspettar och mesar.

De håligheter och gömställen som bildas kan även ge skydd åt igelkottar och fladdermöss. Gamla döda träd och död ved har blivit ovanligare i dagens landskap, vilket gör faunadepåer till en viktig livsmiljö för många arter.

Stockar ligger staplade i en kvadrat och ovanpå varandra, ungefär som i ett timmerhus.

Så här ser den färdiga faunadepån i Haganäsparken ut.