Artikeln publicerades 7 januari 2026 Omsorg och stöd
Linda Ajeti har utsetts till ny socialchef i Älmhults kommun

Linda Ajeti har en lång erfarenhet av arbete inom socialförvaltningens ansvarsområden, framför allt inom vård och omsorg. De senaste tio åren har hon arbetat i Halmstads kommun, där hon idag är verksamhetschef inom Hemvårdsförvaltningen.
Linda har i sin roll haft det övergripande ansvaret för boende för äldre och lett arbetet med kvalitetsarbete och uppföljning.
Vi är väldigt glada att kunna välkomna Linda som vår nya socialchef. Med sitt stora driv, gedigna erfarenhet och trygga ledarskap blir hon en stor tillgång för det fortsatta arbetet inom vår socialförvaltning, säger Susann Pettersson, kommunchef.
Älmhults kommun är mitt i omställningen till den nya socialtjänstlag som trädde i kraft under 2025 och står liksom de flesta andra kommuner inför utmaningar med kompetensförsörjningen framåt. Det krävs en långsiktigt hållbar ekonomi samtidigt som vi fortsätter leverera kvalitet och omsorg för dem vi är till för.
Jag ser mycket fram emot att samarbeta med Linda. Hon har den breda kunskap och erfarenhet som uppdraget kräver, säger Lars Ingvert (S), socialnämndens ordförande.
Så här säger Linda själv om sitt nya uppdrag:
Jag är stolt och glad över att ha fått förtroendet att leda socialförvaltningen i Älmhults kommun. Jag ser fram emot att tillsammans med medarbetare och chefer fortsätta utveckla verksamheten för att möta framtidens behov och skapa goda förutsättningar för kommunens invånare.
Linda Ajeti tillträder sin tjänst den 2 mars.
Varmt välkommen till Älmhult, Linda!