Artikeln publicerades 24 april 2025

Kulturskolan bjuder in allmänheten till vårens stora shower

9 ungdomar som är utklädda och poserar framför kameran.

Kulturskolans teaterelever är vana att stå på scen och gå in olika roller. I helgen bjuder de på teaterfestival på Blohmé. Bild från halloweenmyset "Scenskräck".

Våren är en intensiv och spännande period på Kulturskolan med många evenemang. I helgen hålls teaterfestivalen och i maj blir det föreställning med tvåornas kör på Live och en heldag med dansshower och pianokonsert på Folkets hus. – Det är speciella evenemang som vi är stolta över, säger Jennie Winqvist, rektor på Kulturskolan.

Kulturskolan i Älmhult har ungefär 400 elever och erbjuder kurser i musik, dans, bild, teater, foto och slöjd. Kulturskolan samarbetar också med den ordinarie skolan och deltar i olika projekt.

Nu under våren är det flera större evenemang på gång och Jennie Winqvist tycket det är viktigt att bjuda in allmänheten:

Kulturskolan syns och deltar i många sammanhang, men vi är lite extra stolta över våra egna föreställningar. Vi vill skapa något som vi kan visa upp för alla och vi ser att det finns ett intresse.

Under den kommande månaden blir det både teaterfestival på Blohmé, föreställning med tvåornas kör på Live! och en heldag med dansshower och pianokonsert på Folkets hus. Alla evenemang är öppna för allmänheten och har gratis inträde.

Teaterfestival den 25–27 april

Kulturskolans teatergrupper bjuder in till teaterfestival i Blohméhuset på fredag, lördag och söndag den 25–27 april. Det blir åtta föreställningar och det är närmare 60 elever i olika åldrar som medverkar.

Teaterfestivalen är en riktig tradition och det här är den sjuttonde i ordningen. Eleverna visar upp vad de övat på under läsåret och det blir en charmig blandning av åldrar, revy och egenpåhittade pjäser, säger Ingela Widén, teaterlärare.

Läs mer om teaterfestivalen här Länk till annan webbplats.

Tvåornas kör den 13 maj

Tisdagen den 13 maj bjuder kommunens andraklassare på en jättekonsert på Live!-arena. Totalt är det 250 elever, från både kommunala skolor och friskolor, som deltar. Koreografierna och sångerna är direkt kopplade till läroplanen och har förberetts på skolorna tillsammans med skolans och Kulturskolans pedagoger.

Det är vårt största projekt. Allt är på riktigt och det är professionellt ljus, ljud och musik. Det kommer att bli riktig feststämning, säger Jennie.

Projektet är en del av Skapande skola som finansieras av Kulturrådet och den avslutande konserten på arenan sker i samarbete med IKEA.

Läs mer om tvåornas kör här Länk till annan webbplats.

Elever i en stor kör på scenen

Genrep inför tvåornas kör 2024.

Dansshower och pianokonsert den 31 maj

Lördagen den 31 maj blir det flera föreställningar på Folkets hus. Först bjuder Kulturskolan elever i balett och showdans på en dansshow klockan 12.00 och efter det blir det pianokonsert klockan 14.00. Dagen avslutas sedan med en indisk dansshow klockan 17.30.

Det är ett helt community som på ett eller annat sätt är involverade i den indiska dansshowen och det känns nästan som att vara Indien, fastän man är i Älmhult. Det är elever i alla åldrar och en härlig upplevelse, säger Jennie.

Mer nyfiken på Kulturskolan?

Om du eller ditt barn blir inspirerad av teaterfestivalen, tvåornas kör, pianokonserten och dansshowerna så släpper Kulturskolan snart höstens kurser. Du kan boka plats från och med den 16 juni klockan 12.00 och det är först till kvarn som gäller.

Läs mer om Kulturskolans kurser och hur du anmäler dig här