Artikeln publicerades 15 april 2026

Förbereder för våtmark väster om Klöxhult

Träd som står i vatten och några stubbar.

Väster om Klöxhultsområdet, längs väg 120 mot Traryd, förbereder vi en ny liten våtmark. Våtmarker bidrar till levande skogar, sjöar och vattendrag samt ett rikt växt- och djurliv. Det är också en del av kommunens arbete med miljökvalitetsmålen.

Vi har tagit ner framför allt granar som får svårare att klara sig i den blötare marken. Lövträd får stå kvar och en del granar har lämnats kvar i kanterna av området. I den del som kommer att bli blötast har vi också röjt mindre buskar och träd, eftersom det blir svårt att göra det när vattennivån har höjts, säger Ingela Thulander, skogsansvarig.

Arbetet med att höja vattennivån planeras att börja under hösten och kräver tillstånd från Länsstyrelsen, vilket har beviljats.

Våtmarker är viktiga både för djurlivet och för miljön. De ger livsmiljöer åt många arter, hjälper till att rena vatten och kan lagra kol i marken. Vi har arbetat med flera våtmarksprojekt de senaste åren. När vi är klara och vet hur denna våtmark breder ut sig är vår plan att bygga spänger och kanske en sittplats. Då kan fler komma nära naturen och njuta en stund, säger Oleksandra Polupan, planarkitekt.

Om våtmarker

Våtmarker fungerar som naturens egna reningsverk och kan bidra till att binda koldioxid. Även en mindre våtmark kan göra stor skillnad lokalt. Den bidrar till rikare biologisk mångfald och en mer hållbar vattenmiljö i området.