VA-ingenjör
AnsökOm arbetsplatsen
Älmhults kommun finns i södra Småland med närhet till goda kommunikationer och natursköna områden. I Älmhult kombinerar du den mindre ortens fördelar och charm med en unik internationell atmosfär. Här är det lätt att leva och bo och du har nära till det mesta. Vi är cirka 1800 stolta och engagerade medarbetare som bidrar med service av hög kvalitet till Älmhults invånare varje dag. Vår arbetsmiljö präglas av samarbete, mod och delaktighet. Tillsammans gör vi skillnad!
Vill du bli en del av en samhällsviktig funktion, där du känner att du bidrar och har möjlighet att utveckla både dig själv och verksamheten? VA-avdelningen på Tekniska förvaltningen i Älmhults kommun ansvarar för att leverera dricksvatten och rena avloppsvatten inom tätbebyggda områden. Inom VA-avdelningen arbetar 18 personer. Hos oss får du trevliga och engagerade kollegor, som gillar det vi gör och har kul på jobbet för att tillsammans nå våra mål. Vi arbetar efter kommunens värdeord som är professionalism, öppenhet och engagemang.
Din roll hos oss
På VA-avdelningen kommer du få möjligheten att arbeta brett och följa VA-projekt från inledande skede till avslut, vilket gör att du på så sätt kan tillgodogöra dig mycket kunskap inom många områden.
Beroende på din erfarenhet och dina intressen kommer du som VA-ingenjör bland annat att arbeta med utredningar, projektledning, projektering och modellering av ledningsnätet.
Som VA-ingenjör bevakar du VA-huvudmannens intressen i planarbeten och granskar VA- och dagvattenutredningar. Du bevakar exploateringsprojekt utifrån VA-huvudmannens perspektiv.
Din profil
Vi söker en civil- eller högskoleingenjör inom VA, miljöteknik eller samhällsbyggnad, alternativt någon med motsvarande kompetens erhållen genom arbetslivserfarenhet. Vi tror att du som söker har några års erfarenhet av att ha arbetat som VA-ingenjör.
Det är meriterande om du har erfarenhet från projektering, upphandling, entreprenadjuridik eller projektledning. Goda kunskaper i svenska i både skrift och tal är ett krav.
För att lyckas som VA-ingenjör behöver du vara strukturerad och ha god problemlösningsförmåga. Du är mån om att ditt arbete är korrekt och grundligt utfört och du får framfart i ditt arbete även vid motgångar. Som VA-ingenjör har du många kontaktytor, både internt och externt, och därför behöver du ha god förmåga att samarbeta och kommunicera.
Därutöver är du en person som verkar och bidrar till att skapa trivsel på arbetsplatsen. Vi lägger stor vikt vid dina personliga egenskaper.
B-körkort krävs.
Intervjuer kommer att hållas den 9 och 10 april.
Fakta om tjänsten
- Yrkesområde
- Bygg och anläggning
- Anställningsform
- Tillsvidareanställning
- Omfattning
- Heltid
- Tillträde
- snarast enligt överenskommelse.
- Antal platser
- 1
- Publicerad
- 2025-03-05
- Ansök senast
- 2025-03-30
Upplysningar
- Fackliga företrädare nås via kommunens ServicecenterTelefon: 0476-55000
- Fredrik Källkvist-NilssonVA-ingenörTelefon: 0476-551 93
- Malin AugustssonTf driftchef ledningsnätTelefon: 0476-551 43
Ansökan
Referensnummer
C238687/2025Ansök
Övrig information
Här kan du läsa mer om hur det är att jobba på Älmhults kommun: https://www.almhult.se/jobba-hos-oss
Vi undanber oss vänligt men bestämt erbjudanden om annonserings- och rekryteringstjänster i samband med den här annonsen.