- Startsida
- Kommun & politik
- Jobba i Älmhults kommun
- Visa tjänst
Lärare att undervisa på Orion Linnéskolan, åk 7-9
Om arbetsplatsen
Älmhults kommun befinner sig i ett expansivt utvecklingsskede och befolkningen växer som aldrig förr. Vi behöver medarbetare som aktivt och engagerat bidrar till kommunens fortsatta utveckling. I Älmhult kombinerar du den mindre ortens fördelar med en unik internationell atmosfär. Här är det lätt att leva och bo och du har nära till det mesta. Goda kommunikationer gör det lätt att pendla.
Linnéskolan är en kommunal åk 7-9-skola som ligger centralt i Älmhult och skolans elever kommer från hela kommunen.
Linnéskolan har idag ungefär 580 elever och beräknas växa kontinuerligt under de kommande åren.
På skolan finns även grundsärskola åk 7-9 och Orion som är vår verksamhet för elever med diagnoser inom NPF.
Vi har god lärarbehörighet och våra elever lämnar skolan med hög grad av gymnasiebehörighet.
Arbetsuppgifter
Vi söker nu en lärare/speciallärare att undervisa i vår Orion-verksamhet, årskurs 7-9, i svenska och engelska. Tjänsten innefattar även spec.stöd för våra elever på Orion.
På Orion har vi ca 20 elever inskrivna och de får sin undervisning individuellt anpassad, i mindre grupp eller enskilt.
Som ämneslärare planerar, genomför, utvärderar och utvecklar du det pedagogiska arbetet utifrån verksamhetens mål tillsammans med dina kollegor.
På Orion finns ett arbetslag där lärare och elevresurser arbetar i ett nära samarbete och tror på att alla elever kan och vill lyckas.
På Linnéskolan arbetar vi nära varandra i arbetslag och tror på att alla elever kan och vill lyckas. Vi har ett tydligt värdegrundsarbete och bygger vår verksamhet på eleven i centrum, vilket skapar en stark gemenskap och trygg skolmiljö. På skolan finns flera ämneskollegor och ett stort utrymme för den personliga utvecklingen för dig som pedagog genom ett nära samarbete med rektorer och kollegor.
Kvalifikationer
Vi söker dig som har behörighet att undervisa i årskurs 7-9, svenska och engelska.
Utbildning och/eller erfarenhet av specialundervisning är meriterande.
Som person är du lösningsfokuserad, kreativ och pedagogisk. Du har ett tydligt ledarskap i klassrummet och arbetar mot att varje enskild elev ska kunna utvecklas och arbeta mot sina mål. Vi värdesätter också att du är flexibel, ansvarstagande och har ett stort engagemang i din yrkesroll. Du gillar att samarbeta med andra, både kollegor, elever och vårdnadshavare.
Du har intresse av att arbeta med elever som har behov av att bli bemötta utifrån deras särskilda förutsättningar. Du är strukturerad, stresstålig och har ett lågaffektivt arbetssätt.
Uppdraget kräver god kunskap i svenska, både tal och skrift. Vi förutsätter att du är väl insatt i barnkonventionen och att du arbetar utefter vår läroplan.
Fakta om tjänsten
- Yrkesområde
- Pedagogiskt arbete
- Anställningsform
- Tillsvidareanställning
- Omfattning
- Heltid / deltid 75-100%
- Tillträde
- Tillträde i samband med höstterminens start eller enligt överenskommelse.
- Varaktighet
- Tillsvidare
- Erfarenhet
- Erfarenhet krävs
- Antal platser
- 1
- Publicerad
- 2023-03-08
- Ansök senast
- 2023-03-20
Upplysningar
- Torbjörn ÖbergRektorTelefon: 0476-555 52E-post: Torbjörn Öberg
- Andreas BuranderRektorTelefon: 0476-55338E-post: Andreas Burander
- Fackliga organisationer via kommunens ServicecenterTelefon: 0476-550 00
Ansökan
Referensnummer
A1204609/2023Ansök
Övrig information
Före anställning krävs registerutdrag från belastningsregistret. Gör gärna en ansökan om utdrag redan om du skulle bli kallad på intervju.
Här kan du läsa mer om hur det är att jobba på Älmhults kommun: http://www.almhult.se/jobba-hos-oss
Vi undanber oss vänligt men bestämt erbjudanden om annonserings- och rekryteringstjänster i samband med den här annonsen.