Information auf Deutsch
Information in English
Till Älmhults kommuns startsida
Överraskande Älmhult - internationellt & nära

Hitta på www.almhult.se

Kontaktuppgifter

I vänsterspalten visas en meny och kontaktuppgifter

OBIK AB

Höstens första frukostmöte var i Eneryda och ett besök hos familjeföretaget OBIK AB. Hela familjen Karlsson, Olle, Elisabeth, Daniel och Emma tog emot drygt 40-talet morgontidiga gäster.

OBIK är ett praktexempel på småländskt entreprenörskap. Företaget har gått från blygsamt "garageföretag" till mångsidigt inredningsföretag med bred kompetens. Företaget har idag 19 anställda och en omsättning på 21 miljoner kronor.

Produktområdena omfattar bl a sömnad, tapetsering, brodyr, vattenskärning samt ateljésömnad av gardiner. Naturliga samarbetspartner är inredningsarkitekter, specialsnickerier som t ex Älmhultsföretaget Specab samt tillverkare inom rehab-området. I det senare segmentet fungerar OBIK som underleverantör till bl a Invacare genom klädsel av mjuka detaljer till rullstolar.På senare år har verksamheten utökats med två nya produktområden.
 
- Dels ateljésömnad av 100% kundanpassade lösningar för inredningstextilier och/eller gardiner främst till hotell eller offentlig miljö eller specialuppdrag till allt från nattklubbar till privata herrgårdar och paradvåningar.

- Dels distribution och viss tillverkning av högkvalitativa barnartiklar under varumärket Heirloom Brands. Det omfattar idag ca 200 artiklar vilka säljs i utvalda butiker i främst storstadsregioner. Barnartiklar är ett område i ständig utveckling och mycket lukrativt. Eller som Daniel så träffande uttryckte det, "det finns nästan hur mycket pengar som helst att tjäna på föräldrar när det gäller deras barn".
 
Morgonen avslutades med en intressant rundvandring i produktionslokalerna där flera ögonbryn höjdes över den omfattande verksamheten. Här finns bland annat vattenskärningsmaskinen som gör det möjligt att precisionsskära de flesta material. Materialet bearbetas med hjälp av en vattenstråle (ibland kombinerad med sand) som både har en skärande och kylande effekt. Fördelarna är att det omgivande materialet inte påverkas och att den skurna ytan sällan behöver efterbearbetas.
 
Som sagt - ett gott exempel på småländskt entreprenörskap.

Relaterad information