Älmhults kommun: Överraskande Älmhult - internationellt & nära
Älmhults kommun: Överraskande Älmhult - internationellt & nära
Älmhults kommun: Överraskande Älmhult - internationellt & nära

Du är här:

Kontakta kommunen

Nedan finns e-postadresser till kommunens officiella e-postbrevlådor. Om du hellre vill ringa och inte hittar direktnumret till rätt expedition eller tjänsteman, kontakta kommunens växel på 0476-55 000.

Myndighetsbrevlådor

Varje nämnd/förvaltning inom Älmhults kommun har en officiell e-postadress, kallad myndighetsbrevlåda, som bevakas av respektive förvaltnings registrator.

Syftet med myndighetsbrevlådorna är att styra en så stor del som möjligt av den inkommande e-posten till en brevlåda med regelbunden bevakning och diarieföring.

Politiska organ

Kommunstyrelsen, ks@almhult.se
Kultur- och fritidsnämnden, kof@almhult.se
Miljö- och byggnämnden, mob@almhult.se
Socialnämnden, social@almhult.se
Utbildningsnämnden, utbildning@almhult.se
Valnämnden, vn@almhult.se
Överförmyndare, of@almhult.se

Förvaltningar

Kommunledningsförvaltningen, ks@almhult.se
Kultur- och fritidsförvaltningen, kof@almhult.se
Miljö- och byggförvaltningen, mob@almhult.se
Socialförvaltningen, social@almhult.se
Tekniska förvaltningen, ks@almhult.se
Utbildningsförvaltningen, utbildning@almhult.se


Funktionsbrevlådor

Funktionsbrevlådor kompletterar myndighetsbrevlådorna. Varje funktionsbrevlåda har en tillsynsansvarig som tömmer och bevakar brevlådan. Däremot skickas inte e-post automatiskt till registrator för diarieföring.

Gemensamma funktioner

Kommunarkiv, arkiv@almhult.se
Ekonomienheten, ekonomi@almhult.se
Energirådgivning, energiradgivning@almhult.se
Inflyttarservice, inflyttarservice@almhult.se
Personalenheten, personal@almhult.se
Säkerhet, sakerhet@almhult.se

Kultur och fritid

Fritid, fritid@almhult.se
Kultur, kultur@almhult.se
Lokalbokning fritidsanläggningar, lokalbokning@almhult.se

Biblioteket, bibliotek@almhult.se
Haganäsbadet, haganasbadet@almhult.se
Kulturskolan, kulturskolan@almhult.se

Tekniska förvaltningen

Expedition, tekniska@almhult.se

Turism

Linnés Råshult, linnesrashult@almhult.se
Turistbyrå, turist@almhult.se

Utbildning

Haganässkolan, haganasskolan@almhult.se

Relaterad information

Länkar


Kontakt

Webbmaster

Ulf Mohager
tfn 0476-554 84
webmaster@almhult.se

Kontakta Älmhult

Älmhults kommun
Box 500,
343 23 Älmhult

tfn 0476-550 00
fax 0476-552 00
e-post info@almhult.se

Besöksadress
Stortorget 1,
Älmhult

Leveransadress
N Parkgatan 2,
343 30 Älmhult


Kartalänk till annan webbplats

Kontakta Älmhult

Fakturaadress
Älmhults kommun
R099
106 37 Stockholm

Organisationsnummer
212000‑0647

Fler kontaktuppgifter
Öppettider växel/reception
mån-fre 8-16.30
Lunchstängt 12-13

Felanmälan
Läs mer på denna sida om felanmälan