Det finns idag möjlighet för elever att få låna hjälpmedel och program. Tanken är att elever från förskola till gymnasieskola ska kunna ta del av detta erbjudande. Specialpedagog eller speciallärare gör en utredning av elevens behov. Ett åtgärdsprogram upprättas. Vi gör därefter en utprovning av verktyg eller program. Föräldrar och lärare i arbetslaget får information och utbildning. Under 3 veckor får eleven prova och därefter görs en utvärdering. I samråd med föräldrar, elev och lärare bestämmer man hur fortsättningen ska bli. Älmhults kommun har idag vid Skoldatateket följande utbud:
- Bärbar dator med program
- AlphaSmart som är en digital anteckningsbok
- Daisy- spelare, cd-spelare där du bland annat kan öka och minska hastigheten på uppläsningen
- Mp 3 spelare, för avlyssning av läromedel och skönlitteratur
- Diktafon, för inspelning och avlyssning
- Program för olika behov och ålder, till exempel OpenMind, Minneslek, Saida (ordprediktionsprogram)
Program som vi har kommunlicens på
ViTal
ViTal är en programvara som innehåller talsyntes och som kan användas som ett stöd i skriv- och läsprocessen. Talande tangentbord ingår.
Lexia
Lexia är ett flexibelt datorprogram som låter dig tillrättalägga träning av språklig förmåga i samband med afasi, dyslexi och språkligt betingade inlärningssvårigheter.
StavaRex
Stava Rex är ett rättstavningsprogram för Microsoft Word, speciellt utvecklat med tanke på personer med dyslexi. Programmet hittar och rättar fel avsevärt bättre än vanliga rättstavningsprogram.
SpellRight, engelska
SpellRight är ett rättstavningsprogram för Microsoft Word, speciellt utvecklat med tanke på personer med dyslexi. Programmet hittar och rättar fel avsevärt bättre än vanliga rättstavningsprogram.
MG Läs-Skriv
Individanpassade färdighetsövningar i ordavkodning och stavning